Wizyta pracownic Biblioteki PWSZ w Chełmie w Karlsruhe w ramach programu Erasmus

W dniach 23.05.-27.05.2011 r. pracownice Biblioteki PWSZ w Chełmie Barbara Polakowska, Maria Bajko, Teresa Chyła i Monika Iwaniszczuk przebywały na wyjeździe szkoleniowym w Bibliotece Wyższej Szkoły Techniki i Ekonomii w Karlsruhe. Celem wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem tamtejszej biblioteki. Wizytę rozpoczęto od prezentacji samej uczelni, która powstała w 1825 r. jako pierwsza w Niemczech wyższa szkoła politechniczna i obecnie jest uznawana za najlepszą wyższą szkołę zawodową na tym terenie. Współpracuje ona z ponad 160 krajami świata.

Absolwenci mogą uzyskać dyplom ukończenia ważny nie tylko w Niemczech, ale także w Szwajcarii i Francji, gdyż w trakcie studiów po jednym roku kształcą się w każdym z tych państw. Wielkie firmy i korporacje współpracują ze szkołą w ramach prac badawczych i sponsorują studia najlepszym studentom, dzięki czemu większość z nich nie musi opłacać czesnego za naukę (500 euro/semestr), a po ukończeniu studiów znajdują u dotychczasowych sponsorów zatrudnienie. Program nauczania w tej uczelni łączy teorię z praktyką. Każdy zatrudniony w niej profesor musi wykazać się co najmniej 3-letnim stażem pracy w przemyśle. Ciekawostką jest fakt, że studenci co roku budują swój model bolidu F1 wystawiając go do wyścigu Formula Student. Absolwentem tej szkoły był Carl Benz.

W następnej kolejności zaproponowano stypendystkom z Chełma odbycie wizyt w znaczących bibliotekach Karlsruhe.

Zwiedzanie bibliotek rozpoczęto od książnicy Wyższej Szkoły Techniki i Ekonomii w Karlsruhe. Dyrektor Helmut Riffel zapoznał gości z pracą podległej mu placówki gromadzącej książki i czasopisma fachowe, posiadającej ponadto 600 tys. sprawozdań z prac badawczych prowadzonych przez naukowców i studentów.

Wspomniana biblioteka wraz z biblioteką uniwersytecką i bibliotekami instytutowymi należą do KIT (Karlsruher Instytut für Technologie). Biblioteki KIT posiadają w swoich zbiorach ponad 2 miliony książek, 28 tys. czasopism drukowanych i w wersji elektronicznej, dostęp do 160 licencjonowanych baz danych, mają jeden wspólny katalog centralny. Korzysta z nich 25000 studentów i 8000 wykładowców, którzy mają do dyspozycji 1300 miejsc w czytelniach. Studenci we wszystkich bibliotekach KIT korzystają ze zbiorów za pomocą karty studenckiej, która umożliwia wypożyczanie, odbiór książek i korzystanie ze wszystkich urządzeń bibliotecznych. Dostęp do półek jest nieograniczony, książki posiadają zabezpieczenia zapobiegające ich kradzieży. Wypożyczający mają możliwość zwrotu zbiorów w innej bibliotece KIT. Główną biblioteką KIT jest biblioteka uniwersytecka, czynna całą dobę. Każdego dnia korzysta z niej ok. 5000 osób. Do budynku można wejść za pomocą karty studenckiej. Do dyspozycji użytkowników są, oprócz 1000 miejsc w czytelniach, wszystkie urządzenia, takie jak skanery, kopiarki, zamykane boksy do przechowywania własnych rzeczy, sale do cichej nauki. W placówce pracuje 122 pracowników oraz wielu studentów.

Interesującą książnicą jest Biblioteka Miejska w Karlsruhe, mieszcząca się w byłej siedzibie parlamentu Badenii. W wyniku dynamicznego przyrostu księgozbioru nastała konieczność powiększenia bazy lokalowej biblioteki.

W 1993 r. został wzniesiony nowy budynek biblioteczny, który zaspokoił te potrzeby. Biblioteka posiada bardzo bogate zbiory, które udostępnia w nowocześnie wyposażonych czytelniach. Ponadto czytelnicy mogą korzystać ze studia do nauki i sali informatycznej. Rzeczą godną uwagi jest to, że wypożyczoną książkę można oddać o każdej porze bez wchodzenia do budynku. Na zewnątrz są specjalne okna, które automatycznie przyjmują zwroty książek. Biblioteka posiada wiele udogodnień dla czytelnika m.in. kącik dla dzieci, salę do imprez okolicznościowych, kawiarenkę i tak jak wszystkie biblioteki Badenii, korzysta ze wspólnego katalogu.

Wymienione biblioteki są bardzo dobrze wyposażone i zorganizowane. Użytkownikom oferują bogatą gamę swoich usług, z których korzysta liczne grono czytelników, spotykanych zarówno w wypożyczalniach, jak też w czytelniach.

Bibliotekarki z PWSZ w Chełmie jadąc do Niemiec spodziewały się zastać tam biblioteki zasobne i nowoczesne, ale nie sądziły, że spotkają w nich aż tak liczne grono użytkowników. Wizyta przebiegła w sympatycznej atmosferze. Wyjazd stał się znakomitą okazją do zdobycia kolejnych doświadczeń i wiedzy, a gościnność gospodarzy sprzyjała wzajemnemu poznaniu.

18 lutego 2016
Skip to content